Elma

* Jeromini Elma Fidanı ;

Orjini ABD dir. Agaçları orta kuvvette gelisir. Gelisim olarak red chief e benzer. Yarı bodur klon anaçlara uyumu daha güzeldir. Meyvesi orta irilikte, meyve rengi yogun kırmızıdır. Meyve eti sert tatlı ve suludur. Golden Deliciousla aynı tarihte hasat edilmektedir.

 

 

* Golden Reinders Elma Fidanı

Meyvesi orta irilikte, tatlıdır. Meyve rengi yesil-sarıdır. Eylül ayının 2. haftası hasat edilir. Pasa karsı dayanıklıdır. Golden Delicious'a alternatif olarak önerilebilir. Tozlayıcıları; Starking Delicious, Starkrimson Delicious, çesitleridir.

 

 

* Chinega Gala Elma Fidanı

ABD orijinli, agaçları kuvvetli ve yarı dik konumda gelisir, oldukça düzenli meyve veren yüksek verimli bir çesittir. Meyveleri orta irilikte, meyve kabugu üst renk % 80-90 kırmızı renklidir. Meyve eti beyaz ve sert dokuludur, aromalı, gevrek ve tatlıdır. Hasat zamanı agustos ayının ilk haftasıdır. Tozlayıcıları, Fuji, Jersey Mac, Golden Delicious, Brauburn, Granny Smith dir.

 

 

* William Prite(Red Star) Elma Fidanı

Yüksek kaliteli bir çesittir. Meyvesinin albenisi yüksektir. Sulu, tatlı, sert ve kaliteli bir meyveye sahiptir. Meyve rengi sarı-yesil zemin rengi üzerine koyu kırmızı renklidir. Raf ömrü uzundur. Pasa ve karaleke hastalıgına dayanıklıdır. Temmuzun 2.-3. haftası hasat edilir. Tozlayıcıları; Golden Delicious, Vista Bella, Jersey Mac, Gala Grubu, Starking Delicious, Fuji, Granny Smith çesitleridir.

* Summer Red Elma Fidanı

Agaçları yüksek verimlidir. Meyvesi gevrek, sulu, mayhos ve aromalıdır. Meyve rengi sarı-açık yesil zemin üzerine kırmızı renkli ve beneklidir. Yazlık bir çesit oldugundan uzun süre depolamaya uygun degildir. Uygun kosullarda soguk hava depolarında 2–3 hafta saklanabilir. Temmuzun 2.-3. haftası hasat edilir. 2-3 defada hasat edilmelidir. Kendine verimli bir çesittir. Daha yüksek bir verim alabilmek için Golden Delicious, Granny Smith, , Gala Grubu tozlayıcı olarak kullanılabilir.

 

 

* Scarlet Spur Elma Fidanı

Meyvesi orta iri-iri, tatlı, sulu ve gevrektir. Meyve rengi koyu kırmızıdır. En önemli özelligi erkenden renklenmektedir. Bu yüzden de üreticiler tarafından tercih edilen bir çesittir. Soguk hava depolarında uzun süre depolanabilir. Eylül ayının ilk haftası hasat edilir. Tozlayıcıları; Golden Delicious, Granny Smith, Gala grubu, Fuji ve Braeburn çesitleridir.

 

 

* Granny Smith Elma Fidanı

Agaçları yarı dik ve yayvan gelisir. Meyvesi orta iri-iri arasında yesil zemin üzerine hafif donuk sarı renkli, sert ve çok suludur. Kendine has mayhos bir tada sahiptir. Depolamaya çok uygundur. Uygun sartlarda 9 ay süreyle saklanabilir. Ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde sevilerek tüketilen ihracata uygun bir çesittir. Her yıl düzenli ve bol ürün verir. Bu özelliklerinden dolayı son yıllarda gerek meyve gerekse fidan talebi hızla artmıstır. Hasat zamanı Ekimin 3.-4. haftasıdır. Golden Delicious ve Starking Delicious ile iyi tozlanır.

 

 

* Fuji Zheen Aztec Elma Fidanı

Japonya orjinli olup, çok güçlü ve hızlı gelisir, bodur ve yarı bodur anaçlar ile uyumu iyi, verimli bir çesittir. Meyve iri olup canlı kırmızı üzerine sarı benekleri vardır, sert, sulu ve çok lezzetlidir. Renk alması yönüyle Fuji grubunun en iyi renklenen çesididir. Hasat tarihi ekimin ilk haftasıdır. Tozlayıcıları Granny Smith ve Golden Delicious dur.

 

 

* Fuji Kiku 8 Elma Fidanı

Meyvesi orta irilikte, sulu, sert ve gevrektir. Yeme kalitesi mükemmeldir. Meyve rengi sarı zemin üzerine mat kırmızı renklidir. Soguk hava deposunda 9 aya kadar depolanabilir. Ekim ayının 1–2. haftası hasat edilir. Golden Delicious ve Granny Smith tozlayıcı olarak kullanılabilir.ELMA AĞAÇLARI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Elma Ağacı : Elmalar nispeten soğuk iklim bitkileridir. Kışın en fazla soğuklama ihtiyacı olan meyvelerdendir. Kış mevsiminde mutlaka en az bir ay süreyle "-" dereceleri görmelidir. Aksi halde çiçeklerini döker. Meyveye durmaz. Elme yazları aşırı sıcaklarıda sevmez. 40 derecenin üzerinde gelişmez. Elma fazla toprak seçmez. Killi topraklarda yavaş gelişir. Ttaban suyundan da hoşlanmaz. Kökleri su içinde kalmamalıdır. Tınlı ve çakıllı topraklarda heleki toprak derinliği 2 metreden fazlaysa çok iyi gelişir. Nispeten asidik toprakları sever. Bu nedenle killi topraklarda yetiştirilecekse toprağa biraz kireç ilavesi gerekebilir. Elmaların su ihtiyacı diğer meyvelere nazaran fazladır. Nemi severler. Yaz elmaları ,kış elmaları ,bodur elmalar ve boylu elmalar oldukça yaygındır. Dikim aralıkları fidan cinsine bağlıdır. Dikim yapılacak bölge kuraksa taç çapı kadar ,nemli ise taç çapından bir metre fazla çap yapacak mesafelerde dikilmelidir.